Óraátállítás: már téli időszámítást írunk

Ma éjjel kellett óráinkat hajnali 3-kor 2-re visszaállítani.
Hirdetés

Ha Ön ezen sorokat olvassa, már a téli időszámításban vagyunk, ami 2014. március 30-ig fog tartani. Évről évre - hazánk 1980 óta - március utolsó vasárnapján állítjuk óráinkat előre (nyári időszámítás), majd október utolsó vasárnapján eggyel vissza (téli időszámítás).

Kezdetben csupán azért javasolták, mert a napfényes órák magasabb száma miatt energiát lehet vele megtakarítani. Használata azonban más előnnyel is jár. Az egy órával hosszabb természetes világítás előny mindazoknak, akik iskolai, munkahelyi tevékenység után a szabadban szerveznek programot, strandolnak, hétvégi telkükön, családi házuk kertjében dolgoznak. Előny (például az építőiparban), hogy hosszabb ideig végezhető értékteremtő munka szabadtéri munkahelyeken. Az előnyök közé sorolják, hogy a jobb látási viszonyok miatt csökkenhet a közúti balesetek száma. Mivel az emberek kevesebbet tartózkodnak az utcán sötétben, ezért a bűncselekmények száma is csökkenhet - írja a Wikipédia.

Ma már nemcsak a vekker mutatja a pontos időt, hanem számos szórakoztató elektronikai vagy háztartási eszköz is. Hogy nehogy elfelejtsünk valamit átállítani, a HVG összeszedett néhány időmérésre használatos kütyüt, melyeket érdemes leellenőrizni.

Ami (jó eséllyel) átváltott:

- számítógép (Windows, OS X, Linux)

- (okos)telefon

- okosóra

- okostévé

 

Ami lehet, hogy nem váltott át:

- régebbi mobilok

- falióra

- karóra

- ébresztőóra

- mikrohullámú sütő

- időzítő funkcióval rendelkező tűzhely

- mosógép

- hűtő

- nyomtató

- médialejátszó

- tévé

- videó

- időjárás-állomás

- időzített bekapcsolással működő konnektor

- nyomtató, fénymásoló, szkenner

 

-K.I.

Forrás: Wikipédia, HVG

//Statelit is marked deprecated and will be removed in the next version